WF4525D Digital differenstrycksgivare

WF4525D Digital differenstrycksgivare

Inget lager

WF4525 är en absolut, mätare eller differentialtryckssensor med ultrahög upplösning med digitalt (1,8-3,6V), SPI eller I2C-gränssnitt. Utgången är helt kalibrerad och temperaturkompenserad baserat på den interna temperatursensorn och fabrikskalibreringskoefficienterna som är lagrade i det inbyggda minnet. Sensorn är redo att installeras direkt i slutsystemet utan ytterligare bearbetning med medicinsk, VVS, industriell, kommersiell & fordonsapplikationer. Det totala felet inklusive repeterbarhet, hysteres, icke-linjäritet, termisk offset och kalibreringsfel mellan 0°C och 60°C är bättre än 0,25 % FS.

Datablad: WF4525D Digital trycksensor

RoHS-kompatibel

Relaterade resurser

  • Totalt fel bättre än 0,25 % FS över 0–60°C — täcker repeterbarhet, hysteres, icke-linjäritet, termisk offset och kalibreringsfel i en enda specifikation
  • Fabrikskalibrerad, redo för direkt installation — kalibreringskoefficienter lagrade i inbyggt minne; ingen eftermonteringsbearbetning eller kundkalibrering krävs
  • Flexibelt gränssnitt och alternativ för trycktyp — digitala , SPI- och I²C-utgångar tillgängliga; absoluta, mätare och differentiella konfigurationer för att passa ett brett utbud av systemarkitekturer
  • 24-bitars tryck- och temperaturutgång — högupplöst digital utgång för applikationer som kräver exakta mätdata
  • Konfigurerbara energilägen — stöder lågeffektdrift för energimedvetna systemdesigner
Nyckelattribut
Tryckområde:1mbar~ 10mbar trycksensorer, givare - Industriell RoHS
Absolut trycknoggrannhetsfel:±0,4 % FS
Relativ noggrannhet:IgE 0,03HPA
Temperaturnoggrannhet:± 1,0°C
Temperaturkompensation:-40 ℃ ~ +125 ℃
Vattentät betyg:IP65
Svarsfrekvens:3~5ms
Övertryck:3X Skadetryck
Drag:Integrerad ADC och digitalt gränssnitt; Standby-läge; On-chip-kalibrering och icke-flyktig lagring; On-chip temperaturutgång
Tryckmedier är endast icke-frätande gaser
ROHS-kompatibelt och halogenfritt
TypDetaljer
RoHSREACH och RHOS
ECCN
CNHTS9026201090
USHTS9026204000
TARIC9026208000
CAHTS9026200090
BRHTS90262010
INHTS90262000
MXHTS9026.20.99

Ansökningar

Hushållsapparat
SENSORBREDA APPLIKATIONER INOM MEDICINSK & HÄLSA-1
SENSORBREDA APPLIKATIONER INOM MEDICINSK & HÄLSA-2
TRYCKSENSORER BREDA APPLIKATIONER I BILELEKTRONIK
TRYCKSENSORER BREDA APPLIKATIONER INOM Industriell & Automation-1
TRYCKSENSORER BREDA APPLIKATIONER INOM Industriell & Automation-2

Ytterligare information

TypDetaljer
Minimum1
Multipel1
Standardförpackning50
FörsäljningsenhetBit

Tryckberäkning

0 kPa = 0 MPa

Enhetsomvandling
0
Bläddra till toppen

Meddelande