WF155A Analog typ mätare tryckgivare

WF155A Analog typ mätare tryckgivare

I lager

WF155A Series are diffused silicon piezoresistive gauge pressure sensors in an LGA4 package, designed for non-corrosive, non-conductive atmospheric pressure environments. The series offers good repeatability and reliable long-term operational stability, with a compact surface-mount footprint suited for space-constrained PCB designs.

RoHS-kompatibel

Relaterade resurser

  • LGA4 surface-mount package — compact footprint suited for space-constrained PCB designs, with straightforward SMT assembly integration
  • Good repeatability and long-term stability — suited for applications requiring consistent gauge pressure readings over extended operating periods
  • Diffused silicon piezoresistive technology — reliable sensing performance in non-corrosive, non-conductive atmospheric pressure media
Nyckelattribut
Tryckområde:0Kpa~40Kpa LGA-4 Pressure Sensors, Transducers - Industrial RoHS
Non-linearity:±0.3%FS
Temperaturkompensation:Ingen
Nollpunktsutgångstemperaturkoefficient0,5 %FS/℃
Vattentät betyg:IP65
Svarsfrekvens:5 ms
Övertryck:3X Skadetryck
Drag:Mät kraften per ytenhet och omvandla den till en elektrisk signal
Tryckmedier är endast icke-frätande gaser
ROHS-kompatibelt och halogenfritt
TypDetaljer
RoHSREACH och RHOS
ECCN
CNHTS9026201090
USHTS9026204000
TARIC9026208000
CAHTS9026200090
BRHTS90262010
INHTS90262000
MXHTS9026.20.99

Ansökningar

Hushållsapparat
SENSORBREDA APPLIKATIONER INOM MEDICINSK & HÄLSA-1
SENSORBREDA APPLIKATIONER INOM MEDICINSK & HÄLSA-2
TRYCKSENSORER BREDA APPLIKATIONER I BILELEKTRONIK
TRYCKSENSORER BREDA APPLIKATIONER INOM Industriell & Automation-1
TRYCKSENSORER BREDA APPLIKATIONER INOM Industriell & Automation-2

Ytterligare information

TypDetaljer
Minimum1
Multipel1
Standardförpackning70
FörsäljningsenhetBit

Tryckberäkning

0 kPa = 0 MPa

Enhetsomvandling
0
Bläddra till toppen

Meddelande