WF153A Analog typ mätare tryckgivare

WF153A Analog typ mätare tryckgivare

I lager

WF153A is a analog voltage output pessure sensor,The device consists of a MEMS pressure sensor die mounted on a 3.6x 3.8 mm PCB protected by a metal cap. The WF153A can be delivered in a highly-linear version giving a linear output voltage directly proportional to the applied pressure.

RoHS-kompatibel

Relaterade resurser

  • Plug-and-forget signal —analog voltage output, one ADC pin and you’re done. No I²C drama.
  • Near-perfect linearity —straight-line pressure-to-voltage curve means zero-fuss calibration in firmware.
  • Tiny footprint (3.6×3.8mm)—fits where your competitors’ sensors don’t.
  • Metal cap protection —MEMS die is shielded from assembly mishaps and environmental abuse. Better yield downstream.
Nyckelattribut
Tryckområde:0Kpa~40kPa LGA-8(3.6x3.8) Pressure Sensors, Transducers - Industrial RoHS
Linjäritet:±0.3%FS
Temperaturkompensation:Ingen
Nollpunktsutgångstemperaturkoefficient0,5 %FS/℃
Vattentät betyg:IP65
Svarsfrekvens:5 ms
Övertryck:2X Damage pressure
Sprängtryck:4X FS
Drag:Mät kraften per ytenhet och omvandla den till en elektrisk signal
Tryckmedier är endast icke-frätande gaser
ROHS-kompatibelt och halogenfritt
TypDetaljer
RoHSREACH och RHOS
ECCN
CNHTS9026201090
USHTS9026204000
TARIC9026208000
CAHTS9026200090
BRHTS90262010
INHTS90262000
MXHTS9026.20.99
WF153A Pin and Connection Diagram Model

Ansökningar

Bilelektronikindustrin
TRYCKSENSORER BREDA APPLIKATIONER I BILELEKTRONIK
SENSORBREDA APPLIKATIONER INOM MEDICINSK & HÄLSA-1
SENSORBREDA APPLIKATIONER INOM MEDICINSK & HÄLSA-2
TRYCKSENSORER BREDA APPLIKATIONER INOM Industriell & Automation-1
TRYCKSENSORER BREDA APPLIKATIONER INOM Industriell & Automation-2

Ytterligare information

TypDetaljer
Minimum1
Multipel1
Standardförpackning5000
FörsäljningsenhetBit

Tryckberäkning

0 kPa = 0 MPa

Enhetsomvandling
0
Bläddra till toppen

Meddelande