WF152A Analog typ mätare tryckgivare

WF152A Analog typ mätare tryckgivare

I lager

WF152 series gauge pressure sensor is an LGA4 packaged diffused silicon piezoresistive pressure sensor. This product is widely used in non-corrosive, non-conductive atmospheric pressure environments and exhibits good repeatability and long-term operational stability.

RoHS-kompatibel

Relaterade resurser

  • Lilliputian footprint, SMT-line-ready
  • -40°C to +125°C operating range — automotive-grade wide
  • Two drive modes, can run it constant-voltage (5V, dead simple) or constant-current (1mA)
  • ≤0.2%FS/yearlong-term stability
  • ≤0.2%FShysteresis, 0.3% typical nonlinearity
  • 5kΩbridge resistance —low power, battery-friendly
Nyckelattribut
Tryckområde:0Kpa~40Kpa LGA-4(4.3x4.3) Pressure Sensors, Transducers - Industrial RoHS
Linjäritet:±0.3%FS
Temperaturkompensation:Ingen
Nollpunktsutgångstemperaturkoefficient0,5 %FS/℃
Vattentät betyg:IP65
Svarsfrekvens:5 ms
Övertryck:3X Skadetryck
Sprängtryck:4X FS
Drag:Mät kraften per ytenhet och omvandla den till en elektrisk signal
Tryckmedier är endast icke-frätande gaser
ROHS-kompatibelt och halogenfritt
TypDetaljer
RoHSREACH och RHOS
ECCN
CNHTS9026201090
USHTS9026204000
TARIC9026208000
CAHTS9026200090
BRHTS90262010
INHTS90262000
MXHTS9026.20.99
WF152A Pin and Connection Diagram Model

Ansökningar

Hushållsapparat
SENSORBREDA APPLIKATIONER INOM MEDICINSK & HÄLSA-1
SENSORBREDA APPLIKATIONER INOM MEDICINSK & HÄLSA-2
TRYCKSENSORER BREDA APPLIKATIONER I BILELEKTRONIK
TRYCKSENSORER BREDA APPLIKATIONER INOM Industriell & Automation-1
TRYCKSENSORER BREDA APPLIKATIONER INOM Industriell & Automation-2

Ytterligare information

TypDetaljer
Minimum1
Multipel1
Standardförpackning3000
FörsäljningsenhetBit

Tryckberäkning

0 kPa = 0 MPa

Enhetsomvandling
0
Bläddra till toppen

Meddelande