WF100E Positive Pressure Sensor

WF100E Vakuumtrycksgivare

I lager

WF100E vacuum pressure sensor measures pressure levels below atmospheric pressure, providing accurate readings for applications where maintaining specific vacuum conditions is critical. Built on the same MEMS and CMOS ASIC architecture as the WF100E gauge series, it delivers a fully conditioned analog output with no external compensation circuitry required

RoHS-kompatibel

Relaterade resurser

  • designed specifically for vacuum pressure ranges below atmospheric
  • Multi-unit output support
  • Fully conditioned output
Nyckelattribut
Tryckområde:-1bar~0pa SOP-6 Pressure Sensors, Transducers - Industrial RoHS
Accuracy:±0.4%FS
Temperaturkompensation:0 to 45℃
Operating Temperature-40℃ to 125℃
Storage Temperature-40℃ to 150℃
Vattentät betyg:IP65
Svarsfrekvens:3ms
Övertryck:4X Damage pressure
Sprängtryck:5X FS
Drag:Negative pressure/vacuum measurement;On-chip temperature compensation;Integrated ADC and digital interface
Tryckmedier är endast icke-frätande gaser
ROHS-kompatibelt och halogenfritt
TypDetaljer
RoHSREACH och RHOS
ECCN
CNHTS9026201090
USHTS9026204000
TARIC9026208000
CAHTS9026200090
BRHTS90262010
INHTS90262000
MXHTS9026.20.99
WF100E 100kPa SOP6 0,2-4,7V vakuumsensor

Ansökningar

Hushållsapparat
SENSORBREDA APPLIKATIONER INOM MEDICINSK & HÄLSA-1
SENSORBREDA APPLIKATIONER INOM MEDICINSK & HÄLSA-2
TRYCKSENSORER BREDA APPLIKATIONER I BILELEKTRONIK
TRYCKSENSORER BREDA APPLIKATIONER INOM Industriell & Automation-1
TRYCKSENSORER BREDA APPLIKATIONER INOM Industriell & Automation-2

Ytterligare information

TypDetaljer
Minimum1
Multipel1
Standardförpackning70
FörsäljningsenhetBit

Tryckberäkning

0 kPa = 0 MPa

Enhetsomvandling
0
Bläddra till toppen

Meddelande