WF100E Positive Pressure Sensor

WF100E Positive Pressure Sensor

I lager

WF100E Series are calibrated gauge pressure sensors combining MEMS pressure sensing with a CMOS mixed-signal ASIC in a single SOP package with tube port. Multi-order pressure and temperature compensation is handled onboard, delivering an amplified, high-level analog output directly from the package — with no external compensation network or MCU correction algorithm required.

RoHS-kompatibel

Relaterade resurser

  • No external compensation or correction circuitry required
  • Amplified, high-level analog output
  • Single-package MEMS + ASIC integration
  • Direct PCB mount with tube port
Nyckelattribut
Tryckområde:0Kpa~12bar SOP-6 Pressure Sensors, Transducers - Industrial RoHS
Accuracy:±0.4%FS
Temperaturkompensation:0 to 85℃
Operating Temperature-40℃ to 125℃
Storage Temperature-40℃ to 150℃
Vattentät betyg:IP65
Svarsfrekvens:3ms
Övertryck:4X Damage pressure
Sprängtryck:5X FS
Drag:Integrated ADC and digital interface;On-chip temperature compensation
Tryckmedier är endast icke-frätande gaser
ROHS-kompatibelt och halogenfritt
TypDetaljer
RoHSREACH och RHOS
ECCN
CNHTS9026201090
USHTS9026204000
TARIC9026208000
CAHTS9026200090
BRHTS90262010
INHTS90262000
MXHTS9026.20.99
WF100E Trycksensor EDA-modeller

Ansökningar

Hushållsapparat
SENSORBREDA APPLIKATIONER INOM MEDICINSK & HÄLSA-1
SENSORBREDA APPLIKATIONER INOM MEDICINSK & HÄLSA-2
TRYCKSENSORER BREDA APPLIKATIONER I BILELEKTRONIK
TRYCKSENSORER BREDA APPLIKATIONER INOM Industriell & Automation-1
TRYCKSENSORER BREDA APPLIKATIONER INOM Industriell & Automation-2

Ytterligare information

TypDetaljer
Minimum1
Multipel1
Standardförpackning70
FörsäljningsenhetBit

Tryckberäkning

0 kPa = 0 MPa

Enhetsomvandling
0
Bläddra till toppen

Meddelande