WF2450M 6BG

WF2450M Digital Pressure & Temperature Sensor

I lager

WF2450M Series are pressure sensors designed for explosion-proof environments, built with a stainless steel welded construction. An integrated MEMS sensing element, 24-bit ADC, and DSP compensation chip perform onboard digital conversion and temperature compensation, delivering accurate pressure and temperature data via I²C.

RoHS-kompatibel

Relaterade resurser

  • Designed for explosion-proof environments
  • 24-bit ADC with DSP temperature compensation
  • Simultaneous pressure and temperature I²C interface output
  • Straightforward digital integration with host controllers and data acquisition systems commonly used in industrial installations
Nyckelattribut
Tryckområde:0~3MPa Explosion-proof Pressure Sensors, Transducers - Industrial RoHS
Absolut trycknoggrannhetsfel:± 0,5% FS
Relativ noggrannhet:±0.3hPa
Temperaturnoggrannhet:± 0.5°C
Temperaturkompensation:-40 ℃ ~ +125 ℃
Vattentät betyg:IP68
Svarsfrekvens:5 ms
Övertryck:3X Skadetryck
Drag:Integrerad ADC och digitalt gränssnitt; Standby-läge; On-chip-kalibrering och icke-flyktig lagring; On-chip temperaturutgång
Tryckmedier är endast icke-frätande gaser
ROHS-kompatibelt och halogenfritt
TypDetaljer
RoHSREACH och RHOS
ECCN
CNHTS9026201090
USHTS9026204000
TARIC9026208000
CAHTS9026200090
BRHTS90262010
INHTS90262000
MXHTS9026.20.99
WF2450M Pin and Connection Diagram Model

Ansökningar

Hushållsapparat
SENSORBREDA APPLIKATIONER INOM MEDICINSK & HÄLSA-1
SENSORBREDA APPLIKATIONER INOM MEDICINSK & HÄLSA-2
TRYCKSENSORER BREDA APPLIKATIONER I BILELEKTRONIK
TRYCKSENSORER BREDA APPLIKATIONER INOM Industriell & Automation-1
TRYCKSENSORER BREDA APPLIKATIONER INOM Industriell & Automation-2

Ytterligare information

TypDetaljer
Minimum1
Multipel1
Standardförpackning10
FörsäljningsenhetBit

Tryckberäkning

0 kPa = 0 MPa

Enhetsomvandling
0
Bläddra till toppen

Meddelande